2020 U19 Development Program

The purpose of this year's program is to give players an opportunity to continue their development in a Representative setting and provide opportunities for players to remain relevant in the Harbour Development System and Blues/NZR Development programs.

 

Development starts August 12th @ Windsor Park – players to assemble 6.00 pm East Coast Bays Rugby Clubrooms

All nominated players are to attend – even players that are currently injured so we can ascertain return to play protocols.  

 

Date

Activity

Phase 1

Venue

Tuesday 29th Sept

Training

Phase 1; Identify and Assess 

 

 

Thursday 1st Oct

Training

Phase 1 Identify and Assess

 

Saturday 3rd Oct

Training – Scenarios

Phase 1 Identify and Assess

 

Tuesday 6th Oct

Training

Phase 2 Development of playing group

 

 

 

Thursday 8th Oct

Training

Phase 2 Development of playing group

 

Saturday 10th Oct

Fixture versus Northland

Phase 3 Performance    

 

 

Wellsford

Tuesday  13th Oct

Training

Phase 3 Performance    

 

Thursday  15th Oct

Training

Phase 3 Performance    

 

Saturday  17th Oct

 Fixture versus Northland

Phase 3 Performance 

 TBC

Tuesday   20th Oct

Training

Phase 3 Performance    

 

Thursday 22 Oct

Training

Phase 3 Performance    

 

Saturday  25th Oct

Labour Weekend

  

 

Tuesday  27TH Oct

Training

Phase 3 Performance    

 

Thursday 29th Oct

Training

Phase 3 Performance    

 

Saturday 31st Oct

Fixture versus Counties

Phase 3 Performance    

 Papakura

Tuesday 3rd Nov

Training

Phase 4; Transition

 

 

 

Squad

AJ Frost- North Shore

Antony Harris - Takapuna

Ashley Came - Mahurangi

Chlayton Frans - ECB

David To'ia - Takapuna

Dylan Chesney - Northcote

Ethan Sipkes - Northcote 

Ezekiel Natanielu -Northcote

Finau Paea - ECB

Gavin Barlow - Northcote 

Hazard Faaee - ECB

Isileli Kaifoto - Marist

Jack Robertson - ECB

Jackson Rainsfield - Takapuna 

Jackson Rice -North Shore Non Playing

Jordan Paletu’a Finau - ECB

Josh Spraggon - Northcote 

Karl Ruzich - Marist

Kees Burgess - Northcote 

Le'Monte Richmond  - Massey 

Leon Pearson - Silverdale

Mas'asi Fakahokotau -Northcote 

Nikau Maxwell - Shore 

Ryan Mead - ECB 

Ryan Smith - Marist 

Shawn Ahohako - Massey

Tekaretaake Naiwaia - Mahurangi

Theo Van der Mei -Takapuna

Tovia Boyle - Takapuna

Tyrone Smylie-Massey 

Vise Siasau - North Shore

Wade Jansen - ECB

All quires contact U19 Manager

Manager - Brad Boult 0274 414 635


2019

RESULTS - GAME HIGHLIGHTS - Jock Hobbs Tournament

 

8/09/2019
11/09/2019
14/09/19
 
HARBOUR 27
Counties Manukau 26

Game Report

HARBOUR 9
COUNTIES MANUKAU 10

Game Report

HARBOUR 29
Tasman 17

Game Report

 

 

RESULTS - GAME HIGHLIGHTS - Seeding Round

17/08/2019
24/08/2019
31/08/2019
 
HARBOUR 48 
Northland 13

Game Report

HARBOUR 18
AUCKLAND Dev 20

Game Report

HARBOUR  14
Auckland A 50

Game Report

 

WIDER GROUP TRAINING DAY

 

Team

Venue

Days

Times

     

Under 19

East Coast Bays Rugby Club 

Tuesday & Thursday

6.00pm-8pm

     

 

Seeding Games

17th Aug Home  v Northland 1pm East Coast Bays Rugby Club

24th Aug Away v  Auckland Development 1pm Colin Maiden 

31st Aug Home v Auckland 1pm Northcote Rugby Club

 

REPRESENTATIVE CONTACT DETAILS

 Brad Boult   

0274414635

 

    ‚Äč