2017 Roller Mills Team 

 

The Roller Mills Facebook page can be found under 'North Harbour Roller Mills 2017"

 

Results

Results from the Roller Mills Team Management during the Roller Mills Tournament - 10th to 15th October - St Peters School Cambridge

 

Roller Mills - Sunday 15 October v Taranaki

North Harbour Roller Mills 17 v Taranaki 29

 

 

Roller Mills - Saturday 14 October v Northland

Tries: Thomas Broomfield and Lemoto Lousiale.
Conversation: Tyler Whinney
Half time: 12 -28
Full time: 12 - 57
 

Roller Mills - Friday 13 October v Thames Valley

Try scorer: Kurtis - 2, Jackson - 2, Hoani, Cody, Xieden, Logan, Nat, Tyler, Ronan and Quinn.
Conversions: Tyler - 6
6 tries in each half, with the final score 72 - 0
 
Thursday 12 October – BYE

 

Roller Mills - Tuesday 11 October v Bay of Plenty

Halftime: 34 – 0
Fulltime: 51 - 0
 
 
 
Round 1 Date: 30th September

Venue: East Coast Bays/Windsor Park

Opposition: Auckland West

Fill-time score: Harbour 24 - Auckland West 36

Harbour point scorers: Lemoto Lousiale (2), Cody Beale tries and 1 penalty try and conversion; Tyler Whinney conversion.

 

 

NORTH HARBOUR 2017 ROLLER MILLS SQUAD NAMED

Congratulations to the following players, today named in the 2017 Roller Mills squad!
 

No.

Player’s Name

Club

1.

Thomas BLOOMFIELD

Takapuna

2.

Hoani HAM

Takapuna

3.

William SHEEHAN

Silverdale

4.

Connor CUNNINGHAM

North Shore

5.

Carter LEONARD_CLIFFORD

North Shore

6.

Lemoto LOUSIALE

East Coast Bays

7.

Xieden URLICH

Takapuna

8.

Theo BROTHERS

Northcote

9.

Cole WENZLICK

Silverdale

10.

Tyler WHINNEY

East Coast Bays

11.

Kurtis MacDONALD

Silverdale

12.

Jackson HAYDE

North Shore

13.

Cam TAYLOR

Mahurangi

14.

Liam HALPIN

Silverdale

15.

Logan WILD

Kumeu

16.

Cody BEALE

Northcote

17.

Nathaniel FITT

Silverdale

18.

Quinn GODSALVE

Takapuna

19.

Trae BARNS

Massey

20.

Christian SIRL

East Coast Bays

21.

Ronan FLAUNTY

Kumeu

22.

Heath TOMLINSON

North Shore

23.

Sam PARANIHI

Silverdale

 

 

 

Thank you to all the boys that have trialed for 2017 North Harbour Roller Mills Team over the past 2 months, and a special thank you to the players that made it into the final trials but end their journey with us on Wednesday, without you we would not have been able to select such a strong squad, you are all very talented rugby players and we wish you well with your future rugby careers.

Our appreciation also goes out to the parents for your continued support and we would like to acknowledge the assistance of Nick Mulvaney, Adam Watson, Bryce Wainhouse, Reagan Bruce, Fraser Murdoch, Sam Stowers and Kallum Green who helped us through the selection process.

Congratulations to the following boys who have been selected to take the next step in their young rugby careers to represent North Harbour Rugby Union in the 2017 Northern Roller Mills Tournament.
The journey and hard work begins now for these boys as we prepare for the Northern Roller Mills Tournament at St Peters College, Cambridge, starting on Tuesday 10th October.

William Sheehan                 Silverdale

Nathaniel Fitt                      Silverdale

Cameron Christie               Silverdale

Liam Halpin                        Silverdale

Kurtis Macdonald               Silverdale

Cole Wenzlick                    Silverdale

Xiden Urlich                       Takapuna

Quinn Godslave                Takapuna

Thomas Broomfield           Takapuna

Hoani Ham                         Takapuna

Christian Sirl                       East Coast Bays

Tyler Whinney                     East Coast Bays

Lemoto Lousiale                 East Coast Bays

Carter Leonard-Clifford       North Shore

Jackson Hayde                   North Shore

Connor Cunningham          North Shore

Ronan Flaunty                    Kumeu

Logan Wild                          Kumeu

Cody Beale                         Northcote

Theo Brothers                     Northcote

Cam Taylor                          Mahurangi

Trae Barns                           Massey

All players MUST attend ‘Meet & Greet’ Tuesday 1st August 5pm at Takapuna Rugby Club.

First Training Takapuna Rugby Club on Wednesday 2nd August at 4:30pm.

Well done from the coaching team; Tony, Greg and Andy

 

 

Roller Mills Team Management

Roller Mills 
Coach - Tony Bruce - 021 1166552
Manager - Andrew Murdoch - 021 365111